Inwestor Finanse

Umów się z doradcą

Wybór waluty kredytu

Nie koniecznie powinniśmy zaciągać kredyt hipoteczny w walucie w której zarabiamy! Jeśli godzimy się na ryzyko związane ze zmianami kursów walut, to kredyt w euro lub franku szwajcarskim wcale nie jest takim złym pomysłem.

Dlaczego mimo wysokich marż, kredyty walutowe są tańsze niż te w złotówce? Dzieje się tak za sprawą niższych niż w Polsce stóp procentowych – LIBORu i EURIBORu, które w tym momencie są znacznie niższe niż WIBOR. Tak więc łączne oprocentowanie kredytu złotówkowego może być nawet o 3 procent wyższe niż tego w euro lub franku, co oczywiście przekłada się na wysokość płaconych przez klienta rat.

Poziom zadłużenia wyrażony jest w walucie kredytu, na przykład we frankach szwajcarskich. Oznacza to, że zarówno każda rata kredytowa, jak i poziom zadłużenia, zmienia się wraz ze zmianą kursu wymiany złotego. Kredytobiorcy zyskują wówczas, gdy złoty się umacnia, czyli kurs złotego względem danej waluty rośnie. Potrzebują bowiem mniej złotych do spłaty tej samej kwoty w walucie. Odwrotna sytuacja ma oczywiście miejsce w przypadku, gdy złoty się osłabia. 

Pierwszą i najważniejszą zasadą przy decyzji o wyborze waluty kredytu jest okres na jaki kredyt zaciągamy. Im dłuższy okres kredytu, tym mniejsze ryzyko związane z różnicą kursową. Jeśli więc mamy plan, aby spłacić kredyt dużo wcześniej czyli w ciągu około 10 lat, to kredyt walutowy może okazać się mniej korzystnym rozwiązaniem niż kredyt w PLN z uwagi na wahania kursów walut i spread walutowy.

Obecnie jednak klienci mają możliwość bezpośredniej spłaty kredytu w walucie, więc jeśli mamy dostęp do tańszej niż dostępna w banku waluty, nie trzeba się długo zastanawiać, tylko zaciągnąć tańszy kredyt walutowy.

Pamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na kredyt walutowy, różnicę między ratą w złotówce a ratą w walucie warto zainwestować, aby kredyt mógł spłacić się szybciej lub żeby zabezpieczyć się na wypadek, gdy zmiany kursu waluty będą dla Ciebie na tyle niekorzystne, że rata kredytu znacznie wzrośnie.

 

 

Formularz kontaktowy

Proszę o kontakt

Nasz pracownik skontaktuje się z Panem/Panią w pierwszym możliwym terminie i wspólnie ustalą Państwo wygodną datę i godzinę spotkania.

Dziękujemy, formularz został wysłany! Nasz pracownik skontaktuje się z Panem/Panią w pierwszym możliwym terminie i wspólnie ustalą Państwo wygodną datę i godzinę spotkania.